The SMART1524ET is ideal protection for a wide variety of industry-specific IT, communications, edge computing, security, surveillance, traffic signage and traffic camera equipment in remote locations where temperatures are typically within -40 deg C and 55 deg C (for max output), -40 deg C and 75 deg C (for up to 1200W output) or -40 deg C and 80 deg C (for up to 1000W output). Internal circuitry is covered with a conformal coating that protects against extreme temperatures. Applications range from oil fields, offshore oil rigs and other industrial locations to remote security and military applications to traffic-related setups involving signals and cameras.
Backup support allows you to safely maintain the operation of critical traffic/industrial equipment and other applications requiring reliable extended UPS runtime in demanding environments. A battery connector kit with wireable contact pins lets you connect your own 24V battery banks up to 200Ah (batteries and cables not included). A temperature sensor monitors the battery terminals and customizes charging to optimum levels to extend the lifespan of the connected batteries.
Six sets of output dry contacts support Normally Open (NO) or Normally Closed (NC) signaling of user-configurable UPS conditions, such as On Battery, Low Battery or UPS Fault to other integrated devices. One set of input dry contacts supports the connection of one user-supplied contact-closure sensor for remote notification via WEBCARDLXMINI and local notification via front-panel LCD. A temperature-controlled 24V DC output power jack supports optional user-supplied fan installation to control over-temperature conditions in equipment enclosures.
AVR protects your equipment from incremental hardware damage, data loss and performance problems caused by brownouts and overvoltages. The SMART1524ET can correct brownouts as low as 88V and overvoltages as high as 152V with user-configurable buck-and-boost settings, all while keeping the battery fully charged and ready to take over in case of power failure.
32.41 lbs
Recommended for remote locations where temperatures range within -40°C and 80°C
Protects equipment against blackouts, brownouts, overvoltages, surges and line noise
Keeps power running during prolonged outages to allow time for safe system shutdown
Maintains continuous 120V nominal output during brownouts and overvoltages
Optional WEBCARDLXMINI network interface supports Auto Probe feature
2-year warranty, 3 year with registration. Note: Registration is required for 3-year warranty.
# Ports: 2Connector: HardwireConnector: RS-232
UPS, Accessories, Documentation
Color: BlackForm Factor: Rack-mountableManufacturer Product Line: Eaton Tripp Lite SeriesModel: UPS Smart 1500VA 1200W Extreme Temperature AVR 24VDC LCD USB 3U for Industrial and Traffic Networks, HardwireWeight Taxonomy: 32.41lbs
5.3"h x 15.8"w x 9.5"w
Power Capacity (VA): 1500VAPower Provided: 1200Power Provided: 1200WVoltage Provided: DC 24V
Rated input current (Maximum Load) 22A
Nominal Input Voltage(s) Supported 120V AC -