This 120V line-interactive UPS provides pure sine wave output in both AC and battery backup modes to keep your gaming PC or gaming console reliably powered. It also protects connected equipment against blackouts, brownouts, surges and line noise that can damage valuable electronics or destroy data. The SMART1200PSGLCD is ideal protection for high-end gaming systems powered by Active PFC power supplies, as well as routers, modems and other network equipment in your computer room, game room or home theater.
Reliable Battery Backup Keeps You Playing Through Power Outages
The field-replaceable, hot-swappable internal battery keeps your gaming rig fully operational without interruption during power failures and other severe power conditions. With a typical 300W gaming system connected, the SMART1200PSGLCD provides 11 minutes of independent runtime. This allows you to play through short power failures, avoid streaming interruptions and safely save your game and shut down your system in case of a prolonged blackout.
10 NEMA 5-15R Outlets Protect Your Connected Components and Monitor Load Conditions
Dynamic Lighting Adds Excitement to Your Gaming Experience
Detachable Wireless LCD Reports Real-Time Status
Automatic Voltage Regulation (AVR) Corrects Low- and High-Voltage Conditions
AVR protects your equipment from incremental hardware damage, data loss and performance problems caused by brownouts. The SMART1200PSGLCD maintains regulated 120V nominal output during brownouts as low as 97V and overvoltages up to 145V, while keeping the battery fully charged and ready to take over in case of power failure.
Premium Protection from EMI/RFI Line Noise Helps Your Equipment Perform Better
Can Safely Shut Down Automatically Even When You Aren't Around
Note
: Installing PowerAlert provides enhanced functionality, but is not required.
Built-In USB Charging Ports Keep Your Mobile Devices at Full Capacity
Two USB ports, one USB-A and one USB-C, share 3A of maximum current for charging your smartphone, tablet and other mobile devices. These USB charging ports are available for use when the UPS system is turned on and receiving AC power.