Ideal for rolling your TV or whiteboard into offices, classrooms and conference rooms
Durable aluminum/steel frame blends into any room décor and supports up to 130 lb. (59 kgs)
Height adjusts from 50 to 62 in. to help you find your audience’s ideal viewing angle
Locking 3 in. swivel casters enable smooth rolling and lock to secure the cart at rest
Elegant glass shelf accommodates laptops, webcams, Blu-ray players, etc. up to 11 lbs. (4.9 kgs) -
cart, documentation
Color: SilverColor: BlackManufacturer Product Line: Eaton Tripp Lite SeriesMaterial: AluminumMaterial: SteelModel: Premier Rolling TV Cart for 32" to 55" Displays, Black Glass Base and Shelf, Locking CastersProduct Type: CartTarget Use: Flat panel displayTarget Use: TelevisionWeight Taxonomy: 41.29lbs