26.00 lbs
Color: BlackRefurbished Type: Open Box
FEATURES:
Complete Control from Anywhere:
- Combines 8-port KVM switch, 17 in. LCD screen, keyboard and touchpad to save rack space
- Windows- and Java-based applications provide access without a browser
Simplifies IT Tasks:
- Switch easily between ports via on-console buttons, on-screen display or hot keys
- Panel array mode lets you monitor multiple ports at the same time
- Add or remove computers without powering down switch
- Auto-scan mode automatically sequences through all accessible active ports
- Windows-based log server records events and saves them to a searchable database
Large 17 in. LCD:
- Supports video resolutions up to 1920 x 1080
- LCD flips up and folds down for full access to rack equipment when not in use
- Dual-rail design lets you push in keyboard while LCD stays open
- Wide display makes multitasking easier
Advanced Security Features:
- Supports RADIUS and LDAP/S remote authentication
- Allows up to 64 user accounts
- Up to 32 users can log on simultaneously with multi-user operation enabled
Expandability and Long-Lasting Reliability:
- Compatible with all major operating systems and browsers
- Flash firmware is upgradable over a network connection
- Heavy-duty steel housing stands up to frequent use
SPECIFICATIONS:
LCD Monitor: 17-inch
Autoscan (Y/N): Y
Autoscan Duration: 1 to 255 seconds
Operating Temperature: 32 to 104 F (0 to 40 C)
Storage Temperature: -4 to 140 F (-20 to 60 C)
Relative Humidity: 0 to 80%, relative, non-condensing -
1.7"h x 18.9"w x 26.8"d
(8) HDMI
(8) USB Type B
(1) RJ-45 (External Console Section)
(1) HDMI (External Console Section)
(3) USB Type A
(1) Power in
Nominal Input Voltage(s) Supported:
- 100V AC; 110V AC; 115V AC; 120V AC; 127V AC; 140V AC; 200V AC; 208V AC; 220V AC; 230V AC; 240V AC
Recommended Electrical Service: 100 to 250V
Maximum Input Amps: 1
Input Frequency: 50 to 60Hz
Input Current: 120V (0.26A), 230V (0.17A) -
This product is subject to our return policy. Please see our complete return policy for details.
14.56 lbs
- Any major operating system
- Computer with available USB and HDMI or DVI* ports
- Pentium III 1 GHz processor
- DirectX 7.0 or higher (Windows) or Java 2 1.4.2 or higher (Java)
- Network transfer speed of 128 Kbps or higher
- Tripp Lite P782-XXX-DH Series KVM Cable Kit for each connected computer or server -
Display Size: 17in