Planar 75" URX75-ERO 4K Ultra HD LED-LCD Display with ERO Glass
NOTE: Images may not be exact; please check specifications.
  • Temporarily Out-of-Stock
  • Call for next available delivery
Ordering Information
  • 75.0in LCD LED-backlit Widescreen Display
  • 3840 x 2160 Resolution
  • 3.5mm audio, DB9, HDMI, Power, RJ-45, DisplayPort Connector(s)
  • Features: Dual speakers, Remote control, Speakers Included
  • Yes, TAA, CE, RoHS, CTUVus, FCC Class A certified Compliant
  • 5000:1 Contrast Ratio
The Planar UltraRes X URX75-ERO is a TAA Compliant, 4K, HDR, professional 75" LCD display with on-board processing for viewing up to four content sources simultaneously. It offers an OPS slot for additional connectivity, and a redundant power supply. With the optional Planar Profile Mounting System it can achieve ADA compliance. It also features Planar ERO-LCD protection technology for use in high-traffic and public environments ranging from meeting spaces to high impact digital signage.