The 70-inch (178-centimeter) PDUMV32HV 32A 230V 7.4kW Single-Phase Metered Power Distribution Unit features (48) outlets for distributing single-phase AC power to rack-mounted equipment, including computers, routers, switches and servers.
Outlets are arranged in two separate load banks, each with (24) outlets (4 C19 and 20 C13), a dedicated 20A circuit breaker and a digital meter that reports the bank’s real-time output current in amps. The ammeters let you visually monitor each bank and maintain balanced loads to prevent circuit overloads and downtime due to breakers tripping. Special guards prevent the breakers from tripping accidentally. Outlets, breakers and ammeters are color-coded and labeled for easy identification.
An ideal PDU for server rooms, network closets and data centers, the PDUMV32HV’s all-metal housing comes ready to mount vertically in your rack using the preinstalled 9 mm buttons or the included hardware. The IEC-309 32A blue input plug with 10-foot (3-meter) cord connects to your facility’s compatible AC power source, generator or protected UPS. Included C20 and C14 plug-lock inserts connect to your components’ plugs to ensure they remain connected and continuously powered. Use the included ground screw to connect any equipment that requires a chassis ground.