The PV150USB PowerVerter Ultra-Compact Car Inverter provides 150 watts of portable power for charging and operating multiple devices in your vehicle. It converts 12VDC power into standard household 110VAC power to run a wide variety of electronics, such as smartphones, laptops, tablets, GPS units, game systems, portable TVs, DVD players and MP3 players, as well as low-power lights, camping accessories, battery rechargers for small battery-operated power tools and mobile office equipment.
This power inverter features a NEMA 5-15R outlet, a 2.1A USB charging port and a 1.0A USB charging port. Just plug the 12VDC input jack with convenient three-foot cord into the 12V outlet in your vehicle, and the PV150USB is ready to operate. An easy-to-read LED lets you know the inverter is receiving power from the car battery.
To prevent you from running down your battery, the PV150USB turns off automatically when the input voltage falls to 10V. Likewise, the unit will also shut down if it gets too hot (for instance, because the connected devices exceed 150 watts). A built-in ventilation fan keeps the interior cool during extended use. The durable metal housing is engineered to withstand the rigors of road trips, campouts, business trips and family vacations. No maintenance is required.
0.54 lbs
Features
Converts 12V DC battery power to standard 110V AC power
Features NEMA 5-15R outlet and 2.1A and 1.0A USB charging ports
Output 150 watts (continuous); 300 watts (peak)
DC jack plugs into 12V DC cigarette lighter accessory outlet in your car, truck, boat or RV
Flexible 3ft cord allows devices to run in the back seat
LED indicates the unit is receiving power from the battery
Durable metal housing built to withstand rigors of travel
Built-in ventilation fan keeps the interior cool during extended use
Automatic low-voltage shutoff prevents deep vehicle battery discharge at 10V
No maintenance required -
Connector: Automobile cigarette lighter
Unit, documentation
Color: BlackColor: GrayColor: RedForm Factor: ExternalManufacturer Product Line: Eaton Tripp Lite SeriesModel: 150W Compact Car Inverter 12V 120V 2-Port USB Charging 1 OutletWeight Taxonomy: 8.46oz
5.8"h x 2.5"w x 4.25"d
Input Connection Type: 12VDC vehicle outlet input plug connection
Input Cord Length: 3ft
Output Receptacle: (1) 5-15R -
Power Provided: 150Power Provided: 150WVoltage Provided: AC 110V
OUTPUT
Charging Ports / Amps: (1) 1A; (1) 2.1A
Nominal Output Voltage Supported: 120V
Frequency Compatibility: 60Hz
Output: 150W
Continuous Output Capacity: 150W
Peak Output Capacity: 300W
Output Frequency Regulation: 60Hz (+/- 3Hz)
Overload Protection: 20A fuse
Voltage Compatibility: 12VDC -