Planar 85" URP85-ERO-T 4K Ultra HD LED-LCD Touchscreen Display with ERO Protective Glass
NOTE: Images may not be exact; please check specifications.
  • Temporarily Out-of-Stock
  • Call for next available delivery
Display Size: 85 in Display Size: 85 in
Ordering Information
  • 85.0in LCD LED-backlit Widescreen Display
  • 3840 x 2160 Resolution
  • DisplayPort, HDMI, USB Type B, 3.5mm audio, RS-232, RJ-45, Power Connector(s)
  • Features: Dual speakers, Speakers Included, Remote control, Touch screen
  • Yes, TAA, FCC Class A certified, RoHS, CTUVus Compliant
  • 5000:1 Contrast Ratio
The Planar URP85-ERO-T is an 85" 4K (3840 x 2160) LCD touch screen display with enterprise-level features ideal for collaborative and interactive environments such as conference rooms or huddle spaces and applications like way-finding, product catalogs and digital signage. It features Planar EROLCD protective glass and supports up to 20 simultaneous touch points. The 24x7 solution lets users can view up to four sources simultaneously and