Clean up your rack by replacing messy, space-consuming wall warts and power strips with the Select Series DC Power Distribution, designed for AV, security, and networking applications. The DC Power Distribution PDUs allow you to optimize installations that involve a multitude of devices in varying voltages. These PDUs provide high current capacity to an extensive number of outputs, maximizing the same voltage in a single unit or splitting between the most popular voltages. With flexible mounting options, you can bring DC power to a typical rack unit, small enclosure, or wall box. Plug it in, feel confident, and simply focus on creating an amazing AV experience. The PD-DC-300-24V offers 24V outputs with a maximum of 12.5A, providing a total of 300W. It features an industry-leading number of outputs, allowing you to power as many as 24 devices. Protect your equipment with basic surge protection and overload protection on the AC input, and enjoy individual redundancy with auto-resetting PTC overload protection on each output. The reversible, adjustable mounting ears support various mounting methods, including mounting the unit to the back or side of the rack. Color-coded screw terminal connectors with industry-standard voltages and polarity labeling make identification easy: 5 volts (orange), 12 volts (yellow), 24 volts (red), and 18 volts (blue). LED indicator lights show activity on each output and alert you to maximum capacity on each voltage bank. The ability to trim your power cords to a suitable length enhances aesthetics and increases airflow. Additionally, the ultra-quiet, thermostatic temperature-controlled fan with automatic speed adjustment keeps your PDU from overheating. The unit comes with a 6ft IEC power cord for added convenience.
Connector: Power IEC 60320 C14
Power Provided: 300Voltage Provided: 24V