ViewSonic 105" CDE105UW 5K LED-LCD Ultrawide Presentation Display
NOTE: Images may not be exact; please check specifications.
  • Special Order
  • Call to Confirm Availability
Ordering Information
  • 5120 x 2160 Resolution
  • HDMI, DisplayPort, 3.5mm audio, Power, RS-232, RJ-45, USB Type A, USB Type C Connector(s)
  • Features: Dual speakers, Speakers Included, Remote control
  • CTUVus, FCC, Mexico Energy Label, Mexico NOM, RoHS, EPEAT Silver, Energy Star 8.0 Compliant
  • 5000:1 Contrast Ratio
The ViewSonic CDE105UW is a 105" ultrawide 5K display that is optimized for Microsoft Teams Rooms and ideal for inclusive meetings and presentations. Featuring a 21:9 aspect ratio, this ultrawide display offers 33% more screen real estate than a traditional 16:9 aspect ratio - delivering more than enough space for collaboration and more inclusive meetings. With 24/7 reliability, 500-nit high brightness and a 25% high haze anti-glare screen, this versatile display can also function as an immersive digital signage solution. Versatile connectivity options include HDMI, DisplayPort and USB-C with 100W power delivery. Plus, an all-in-one design features an integrated octa-core SoC on Android 13 to ensure seamless operation without external devices.