NEMA 5-15R Outlets Accept a Wide Range of Electronic Devices
4 USB Ports Share 4.2 Amps of Charging Power
Four USB-A ports are available for charging your smartphone, tablet and other USB mobile devices. They share 4.2A for charging multiple devices at the same time.
Premium Protection from EMI/RFI Line Noise Helps Your Equipment Perform Better
Premium Safety Features Protect Your Valuable Equipment
The lighted on/off switch provides one-touch control over connected equipment. A 15A circuit breaker protects all outlets and automatically cuts power if the protection circuit is incapacitated, preventing equipment damage. A green LED confirms your connected equipment is protected.
Versatile Surge Protector Provides Multiple Installation Options
# Ports: 6Connector: Power NEMA 5-15P
Color: WhiteForm Factor: ExternalManufacturer Product Line: Eaton Tripp Lite SeriesModel: 6-Outlet Surge Protector with 4 USB Ports (4.2A Shared) - 15 ft. Cord, 5-15P Plug, 900 Joules, WhiteWeight Taxonomy: 33.51oz
Power Provided: 1800Power Provided: 1800WSurge Protection Rating: 900JoulesSurge Suppression: YesVoltage Provided: AC 120V