88.20 lbs
Features
Houses EIA-standard 19 in. rack equipment in 6U of space
Low-profile vertical-mount cabinet extends less than 12 in. from the wall while housing equipment up to 36 in. deep, including 1U servers, UPS systems, battery packs and switches
Also includes a slide-out 2U mounting bracket at the top of the enclosure for patch panels up to 2.5 in. deep
Maximum load capacity of 150 lb.
Top panel and reversible front door lock securely to help prevent damage, tampering or theft
Front door latch also accommodates a user-supplied padlock for added security
Vented cabinet keeps equipment cool
Convenient ports with removable covers allow cable routing through top and bottom
Ships fully assembled for quick installation
Wall-mounting holes spaced 16 in. apart for standard wall stud placement
Rails adjust easily -- unscrew them, slide them to desired depth and screw them back in
Threaded mounting holes support M6 or 12-24 mounting
Rack spaces marked for easy reference
Specifications
Rack Height: 6U
Maximum Device Depth: 36"
Minimum Device Depth: 33"
Weight Capacity - Stationary: 150lb
Certifications
EIA-310-E
NOM (Mexico)
RoHS -
Cabinet, hardware, keys, documentation
Color: BlackColor Family: BlackManufacturer Product Line: Eaton Tripp Lite SeriesModel: 6U Wall Mount Rack Enclosure Server Cabinet Vertical 36" DeepProduct Type: CabinetWeight Taxonomy: 88.21lbs