The DMCS70120AMUL is certified to meet UL/cUL 1678 safety standards.
81.30 lbs
Ideal for rolling your TV or whiteboard into offices, classrooms and conference rooms
Durable steel frame blends into any room décor and supports up to 264 lb. (120 kg.)
3 in. swivel casters enable smooth rolling and lock to secure the cart at rest
Certified to meet UL/cUL 1678 safety standards for education and medical facilities
Antimicrobial protection helps resist the growth of bacteria, viruses, fungi, mold and mildew -
cart, documentation
Color: BlackHygienic Features: Antimicrobial coatingManufacturer Product Line: Eaton Tripp Lite SeriesMaterial: AluminumMaterial: SteelModel: Safe-IT Heavy-Duty Rolling Cart for 70" to 120" Displays, UL Certified, Antimicrobial ProtectionProduct Type: CartProduct Type: Cart mountTarget Use: Flat panel displayWeight Taxonomy: 81.31lbs
91.9"h x 49.3"w x 29.9"d
This product is subject to our return policy. Please see our complete return policy for details.
83.1 lbs
Compliant Standards: RoHS
Flat-screen television, monitor, digital whiteboard or interactive touchscreen from 70 to 120 in.