Tripp Lite Int'l 1500VA LCD Tower Line-Interactive 230V UPS, C14 Input, (8) C13 Outlets, USB Port (SMX1500LCDT)
In Stock
- Ships in 24-48 Hours
Add to Cart
Messages
Loading
Quick View
Getting Details
Tripp Lite's SMX1500LCDT Line-Interactive Tower UPS System offers voltage regulation, surge suppression and long-lasting battery support for personal computers, network workstations, home entertainment systems and media centers. Internal UPS circuits support entry-level PCs and other connected equipment during power failures, preventing data loss and downtime. Automatic Voltage Regulation (AVR) circuits continuously regulate brownouts and overvoltages from 170V to 280V back to usable levels, all while maintaining a full battery charge. You get complete power protection in an attractive all-black cabinet design.
24.70 lbs
Key Features
C14 AC inlet connection, includes one 6ft/1.8m C13 to C14 line cord
Line Interactive Automatic Voltage Regulation (AVR) circuits continuously correct brownouts and overvoltages from 170 to 280V without using battery power
Offers 10 minutes runtime at 50% load (450 watts)
LEDS ALARMS & SWITCHES
Alarms: Audible alarm indicates power-failure and low-battery conditions
Alarm cancel operation: Power-fail alarm can be silenced using alarm-cancel switch
COMMUNICATIONS
Communications interface: USB (HID enabled)
Network monitoring port description: Supports detailed monitoring of UPS and site power conditions
PowerAlert software: Free download from www.tripplite.com
Communications cable: USB cabling included
LINE / BATTERY TRANSFER
Transfer time: 6 milliseconds
Low voltage transfer to battery power (setpoint): 170V (factory setting), 175V (medium setting), 180V (narrow setting)
High voltage transfer to battery power (setpoint): 280V (factory setting), 275V (medium setting), 270V (narrow setting)
SPECIAL FEATURES
Cold Start (startup in battery mode during a power failure): Cold-start operation supported
High availability UPS features: hot-swap batteries
Green & high efficiency features: Greater than 95% efficiency - GREEN UPS
CERTIFICATIONS
UPS Certifications: CE; Tested to GOST (Russia); Tested to SASO (Saudi Arabia)
UPS Certification details: EN62040-1, EN62040-2 Class A -
UPS, USB cabling, power cord (1.8m), documentation
Attributes: Line interactiveColor: Attractive blackColor: BlackEnclosure Type: InternalForm Factor: ExternalForm Factor: TowerManufacturer Product Line: Eaton Tripp Lite SeriesModel: UPS Smart 1500VA 900W Tower AVR LCD 230V USB C13Weight Taxonomy: 24.69lbs
8"h x 5.75"w x 15.5"d
Built-in UPS output receptacles: (8) C13 outlets
Surge suppression outlets: (6) UPS, (2) surge-only
UPS input connection type: C14 inlet
UPS Input cord length: 6ft (1.8m) -
Battery Run Time (max): 2.3minBattery Run Time (max): 20minPower Capacity (VA): 1500VAPower Provided: 900Power Provided: 9000WSurge Suppression: StandardSurge Suppression: YesVoltage Provided: 230VVoltage Provided: 24V
OUTPUT
Output Capacity: 1500VA/900W
Nominal Output Voltage Supported: 230V
Frequency compatibility: 50/60Hz (auto-selectable)
Output voltage regulation (Battery mode): +/- 5%
Output AC waveform (AC mode): Sine wave
Output AC waveform (battery mode): PWM sine wave
INPUT
Rated input current (at maximum load): 9A
Nominal Input Voltage Supported: 230VAC
Input circuit breaker: 10A fuse
BATTERY
Full load runtime: 2.3 minutes (900 watts)
Half load runtime: 10 minutes (450 watts)
DC system voltage: 24VDC
Battery recharge rate (included batteries): Less than 8 hours from 10% to 90%
Replacement battery cartridge (internal UPS battery replacement): RBC51 (requires 2)
VOLTAGE REGULATION
Voltage regulation description: Automatic voltage regulation (AVR) maintains line power operation with an input voltage range of 92 to 150V
Overvoltage correction: Input voltages between 247 and 280V are reduced by 15%
Undervoltage correction: Input voltages between 170 and 207V are boosted by 18%
SURGE / NOISE SUPPRESSION
UPS AC suppression rating: 455 Joules
UPS AC suppression response time: Instantaneous
UPS Dataline suppression: 1 line TEL/DSL (1 in / 1 out); 10/100Base T Ethernet