61.00 lbs
Holds most flat-panel displays from 60 to 100 in. and up to 220 lb.
Accommodates interactive whiteboards, including Promethean models
Display height adjusts from 47 to 65 in. for best viewing
Locking swivel casters easily roll over carpet
Shelves hold a webcam and a Blu-ray player or laptop -
floor stand, documentation
Color: BlackColor: SilverManufacturer Product Line: Eaton Tripp Lite SeriesMaterial: AluminumMaterial: SteelModel: Heavy-Duty Rolling TV Stand, Height Adjustable, 60" - 100" ScreensProduct Type: CartTarget Use: Flat panel displayWeight Taxonomy: 61lbs