Who wants to plug and unplug power cords when you want to charge your phone? The U280M-S01-10-BK makes charging easier by doing it wirelessly. Just place your Qi-certified cell phone (including iPhone 12 and above) on the 10W charging pad. That’s all there is to it. Connect no cable to your phone.
The magnetic pad delivers up to 10W of charging power. It snaps a magnetic charging-compatible smartphone securely into place to prevent it from falling off the pad and being disconnected while charging. It even charges your phone through its protective case to spare you the hassle of removing it.
The portable U280M-S01-10-BK takes up hardly any space, making it ideal for your bedside table or for carrying in a backpack or laptop bag. A removable three-foot (0.9-meter) charging cable connects the charging pad to a wall charger, such as the 9V 2A U280-W01-QC3-1 (sold separately).