Designing systems capable of distributing 4K Ultra High Definition media requires support for the content of today, and headroom for the content of tomorrow. This eliminates wiring complexity and clutter between the equipment rack and the display. This switcher takes HDMI 2.0 to its highest specification of 4K 60 Hz at 4:4:4 chrome subsampling, along with HDR (High Dynamic Range) support. It goes beyond the requirements of a typical 4K system, delivering stunning Ultra HD and DCI/Cinema picture up to 4096 x 2160 pixels at 60 frames per second without subsampling color. This ensures that the scene shown on the display is every bit as brilliant as the picture that the camera captured. HDR lets every subtle nuanced gradation of each pixel play out across the screen in immersive clarity. It creates a seamless bridge between the digital media of yesterday, today, and tomorrow. Supporting the digital rights management standard for Ultra High Definition content, HDCP 2.2, as well as the legacy HDCP 1.4, the EXT-UHD600-41 can handle the signal routing needs for both existing and new components in commercial AV and residential systems. Highest performance multichannel digital audio including 7.1 channels of LPCM and HBR (High Bit Rate) digital audio formats such as Dolby Atmos, Dolby TrueHD, DTS: X, and DTS-HD Master Audio are also supported. This 4x1 switcher has been designed with ease of use in mind, including powerful control features such as a configurable Automatic Input Switching system. Automatic Input Switching selects the most recent connected or powered-up source, therefore minimizing unnecessary end-user interaction. It also features flexible and powerful control options including the front-panel, IR, RS-232, Telnet/UDP, and Gefen's intuitive web server interface. Gefen's exclusive Long Reach Power (LRP) feature provides 5V at 500 mA (as opposed to HDMI standard 55 mA) on pin 18 of the HDMI output. This enhanced current capability enables select extender devices to be powered through their HDMI input port without the need for an external power supply. Gefen's EXT-UHD600-41 has been designed to work with Gefen's Syner-G software suite. Initial IP configuration can be performed quickly and easily using the Gefen Syner-G's Discovery and Show-Me features. The Gefen EXT-UHD600-41 features a low profile, compact, and surface-mountable enclosure that can fit in tight places. The small enclosure and the included IR Extender module allow this switcher to be hidden away behind the display or in an equipment closet. This product also accommodates Gefen locking HDMI cables for secure connections.
# Ports: 4
Color: GrayForm Factor: DesktopManufacturer Product Line: GefenModel: Ultra HD 600 MHz 4x1 Switcher for HDMI w/ HDRWeight Taxonomy: 10.58oz