CyberPower Smart App Online 1500VA 1350W 100-125VAC 2U R T 5-15P 10ft Cord (8) 5-15R (OL1500RTXL2UN)
In Stock
- Ships in 24-48 Hours
Ordering Information
Add to Cart
Messages
Loading
Quick View
Getting Details
39.60 lbs
Features
GreenPower UPS ECO Mode - Improves UPS efficiency up to 95% saves on electrical and cooling costs.
Converter Mode - Provides the flexibility to set the output frequency, regardless of the input frequency, to match connected equipment by selecting 50Hz or 60Hz output on the LCD control panel.
LED Status Lights - Indicate Power On, Line Mode, Battery Mode, Bypass Mode, Fault, Replace Battery.
Rack/Tower Versatility - Allows for horizontal rack or vertical tower installation.
Cisco Compatible - This CyberPower UPS system is a Cisco EnergyWise compliant end device.
ENERGY STAR - This model is an ENERGY STAR ce -
Connector: Power NEMA 5-15P
3.5"h x 17"w x 16.9"d
Outlet Type (Quantity): NEMA 5-15R (8)
Plug Type: NEMA 5-15P
Cord Length: 10ft
Battery Run Time (max): 3minPower Capacity (VA): 1500VAPower Provided: 1350Power Provided: 1350WSurge Suppression: StandardSurge Suppression: YesVoltage Provided: 12VVoltage Provided: 120V
Input
Voltage: 120VAC
Input Voltage Range: 60 - 69VAC for 0-60% load, 70 - 79VAC for 0-70% load, 80 - 89VAC for 0-80% load, 90 - 95VAC for 0-90% load, 96 - 150VAC for 0-100% load
Frequency Range: 40 - 70Hz
Input Power Factor: 0.99
Cold Start: Yes
Output
Capacity: 1,500VA/1,350W
On Battery Voltage: 100, 110, 115, 120, 125 VAC (Configurable) +/-2%
On Battery Frequency: 50/60Hz +/- 0.25Hz (auto-sensing or configurable)
On Battery Waveform: Sine Wave
Rated Power Factor: 0.9
Crest Factor: 3:1
Harmonic Distortion: THD < 3% at Linear Load, < 5% at Non-linear Load
ECO Mode Voltage Regulation: +/-10%, +/-15% (Configurable)
Bypass: Internal Bypass (Automatic and Manual)
Transfer Time: 0ms
Battery
Runtime at Half Load: 11 minutes
Runtime at Full Load: 3 minutes
Battery Type: Sealed Lead-Acid
Battery Size: 12V/9Ah