The OL1000RTXL2U unit has a capacity of 1,000VA/900Watts (0.9 power factor) that can be configured for an output of 100V, 110V, 115V, 120V and 125V +/- 2%. It features eight (8) outlets with NEMA 5-15R receptacles and maintenance-free, hot swappable, user-replaceable batteries. This unit offers connectivity via one (1) HID USB, one (1) DB9 serial and one (1) emergency power off (EPO) port. Network grade surge suppression and EMI/RFI filters increase the immunity of the load to noise disturbances. The runtimes are expandable by adding a hot swappable, user replaceable BP36V60ART2U Extended Battery Module (EBM).
35.20 lbs
Features and Benefits
Emergency Power Off (EPO) – The EPO port can be connected to a master -
UPS, mounting hardware, software, cabling, documentation
3.5"h x 17"w x 16.9"d
Plug Type NEMA 5-15P
Cord Length 10ft
Outlets - Total 8
Outlet Type NEMA 5-15R (8)
Phone / Network Protection RJ11/RJ45 1-In / 1-Out -
Battery Run Time (max): 6minPower Capacity (VA): 1000VAPower Provided: 900WSurge Suppression: StandardVoltage Provided: 120V
Input
Voltage 100-125Vac
Input Voltage Range 60Vac - 69Vac for 0-60% Load, 70Vac - 79Vac for 0-70% Load, 80Vac - 89Vac for 0-80% Load, 90Vac - 95Vac for 0-90% Load, 96Vac - 150Vac for 0-100% Load
Input Frequency Range 40Hz-70Hz (auto-sensing)
Input Power Factor 0.99
Cold Start Yes
Output
VA 1,000 (1 kVA)
Watts 900
On Battery Voltage 100, 110, 115, 120, 125Vac (Configurable) ± 2%
On Battery Frequency 50/60Hz (Auto-Sensing or Configurable) ±0.25Hz
Rated Power Factor 0.9
Harmonic Distortion THD < 3% at Linear Load, < 5% at Non-linear Load
Crest Factor 3:1
ECO Mode Voltage Regulation ±10%, ±15% (Configurable)