14.20 lbs
Features
Ultra-Quiet Operation ;- One of the lowest sound emissions of any UPS in its class.
Convenient Mounting - Compact size for mounting horizontal or vertical.
LED Indicators - LED status lights indicate Power-On and Wiring Fault.
Management & Communications
HID Compliant USB Port: Yes
Management Cable: USB Cable
LED Indicators: Power On, Wiring Fault
Audible Alarms: On Battery, Low Battery, Overload, Fault
LCD Indicators: Voltage, Frequency, Runtime, % Load, % Battery, Online, Muted
Software: PowerPanel Personal Edition
Certifications
Safety: ;UL1778 4th, cUL 107.3-05, FCC/DoC Class B
Environmental: RoHS Compliant -
UPS, USB cable, documentation
3.5"h x 12.2"w x 7"d
Input
Plug Type: NEMA 5-15P
Plug Style: Right Angle, 45-degree Offset Right
Cord Length: 5ft
Output
Outlets - Total: (12)
Outlet Type: NEMA 5-15R
Outlets - Battery Surge Protected: (6)
Outlets - Surge-Only Protected: (6)
; -
Battery Run Time (max): 2minPower Capacity (VA): 900VAPower Provided: 480Power Provided: 480WSurge Suppression: StandardSurge Suppression: YesVoltage Provided: 12VVoltage Provided: 120V
General
UPS Topology: Line Interactive
Energy Saving: GreenPower UPS Bypass Technology
ENERGY STAR Qualified: Yes
Input
Voltage: Nominal 120V
Frequency: 60Hz +/- 3Hz
Input Voltage Range: 90Vac - 148Vac
Output
Capacity: 900VA/480W
Automatic Voltage Regulation: Boost 1 +10% / Buck -10%
On Battery Voltage: 120Vac +/- 5%
On Battery Frequency: 60Hz +/- 1%
On Battery Waveform: Simulated Sine Wave
Rated Power Factor: 0.53
Overload Protection: Internal circuitry limiting / circuit breaker
Transfer Time: 4ms
Battery
Runtime at Half Load: 10 minutes (240W)
Runtime at Full Load: 2 minutes (480W)
Battery Type: Sealed Lead-Acid
Battery Size: 12V/9Ah