14.20 lbs
Features & Benefits
Ultra-Quiet Operation – One of the lowest sound emissions of any UPS in its class.
Convenient Mounting – Compact size for mounting horizontal or vertical.
LED Indicators – LED status lights indicate Power-On and Wiring Fault.
UPS, USB cable, documentation
12.2"h x 7"w x 3.5"d
Plug Type: NEMA 5-15P
Plug Style: Right Angle, 45-Degree Offset Right
Cord Length: 5ft
Outlet Type: NEMA 5-15R
Outlets - Total: (12)
Outlets - Battery & Surge Protected: (6)
Outlets - Surge-Protection Only: (6) -
Battery Run Time (max): 2minPower Capacity (VA): 900VAPower Provided: 480Power Provided: 480WSurge Suppression: StandardSurge Suppression: YesVoltage Provided: 12VVoltage Provided: 120V
Input
Voltage, Nominal: 120V
Frequency: 60Hz +/- 3Hz
Input Voltage Range: 90Vac – 148Vac
Output
Capacity: 900VA/480W
Automatic Voltage Regulation: Boost 1 +10% / Buck -10%
On Battery Voltage: 120Vac +/- 5%
On Battery Frequency: 60Hz +/- 1%
On Battery Waveform: Simulated Sine Wave
Rated Power Factor: 0.6
Overload Protection: Internal circuitry limiting / circuit breaker
Transfer Time: 4ms
Battery
Runtime at Half Load: 10 min. (240W)
Runtime at Full Load: 2 min. (480W)
Battery Type: Sealed Lead-Acid
Battery Size: 12V/9Ah