12.70 oz
Features
Connect to two monitors securely, without placing strain on the cable
Maximize space on your power strip, surge protector or wall outlet
Guaranteed reliability -
Power cord, documentation
Color: BlackColor Family: BlackLength: 10ftManufacturer Product Line: StarTechMaterial: PVCModel: 10ft (3m) Computer Power Y Cord, NEMA 5-15P to 2x C13 Power Cord, 10A 125V, 18AWG, Replacement AC Power Cord, Monitor Power Cable, NEMA 5-15P to IEC 60320 C13 TV Power Cord - PC Power Supply CableWeight Taxonomy: 10.02oz
10"L
Hardware
Cable Jacket Type: PVC - Polyvinyl Chloride
Cable Type: SVT
Number of Conductors: (3)
Connector A: (1) NEMA 5-15 Power (North America) Plug
Connector B: (2) IEC 60320 C13 Power
System and Cable Requirements: The cable length from the Y split is 30 inches on each side. -
Input Rating
Input Current: 10A
Input Voltage: 125VAC -