Quality construction
The fixed-rack shelf can hold up to 55 lbs (25 kg) of equipment and is constructed using 2.0 mm SPCC commercial-grade cold-rolled steel for long-term durability and sturdiness. Accommodate your accessories or non-mountable devices for ease of access or connectivity to your equipment.
Maximize ventilation
Hardware included
Conveniently includes M6 square cage nuts and M6 screws to set it up in no time.
Quality construction
Maximize ventilation
Hardware included
Color: BlackColor Family: BlackManufacturer Product Line: StarTech.comModel: 1U Vented Server Rack Cabinet Shelf, 20in Deep Fixed Cantilever Tray, Rackmount Shelf for 19" AV/Data/Network Equipment Enclosure w/ Cage Nuts & Screws, 55lbs Weight Capacity - 1U Network Rack ShelfWeight Taxonomy: 7.72lbs